1. Millainen on löytöeläintalonne historia lyhyesti ja miten tiivistäisit toimintanne ytimen sekä arvomaailman?
Kallan eläinsuojelu ry on loppuvuonna 2020 perustettu vapaaehtoisvoimin toimiva yhdistys jonka tavoitteena on eläinten hyvinvoinnin edistäminen.
Yhdistystä oli perustamassa pieni porukka joilla oli halu edistää alueen eläinsuojelutoimintaa. Nykypäivänä yhdistys auttaa talteenottamaan kissapopulaatioita yhdistyksen omin voimin sekä viranomaisten kanssa. Lisäksi autamme yksityishenkilöitä vaikeissa eläintilanteissa kuten uuden kodin etsimisessä. Iso osa työtä on myös tiedon levittäminen sosiaalisessa mediassa sekä erilaisissa tapahtumissa.
2. Kuinka monta eläintä teillä on keskimäärin hoidossa kuukaudessa/vuodessa ja mitä eläinlajeja?
Vuodessa keskimäärin yhdistyksen kautta kulkee noin 200-300 eläintä. Suurin osa kissoja, satunnaisia koiria sekä muita lemmikkejä kuten kaneja. Lisäksi hoidan luonnonvaraisia eläimiä, pääasiassa siilejä. Teemme paljon yhteistyötä lähialueiden yhdistysten ja löytölöiden kanssa.
3. Miten eläimet löytävät tiensä luoksenne? Ovatko eläimet löytöeläimiä, omistajien kuovuttamia vai päätyvätkö ne luoksenne viranomaisten kautta?
Suurin osa kissoista on populaatiokissoja.
Kissapopulaatio tarkoittaa hallitsemattomasti lisääntyvää kissalaumaa. Kissat elävät yleensä jonkun ihmisen pihapiirissä.
Populaatiot talteenotetaan joko viranomaisten avulla. Tai populaation omistajan kanssa yhteistyössä.
Talteenotetuille kissoille tehdään eläinlääkärin tarkistus, ne leikataan, sirutetaan ja rokotetaan. Sekä hoidetaan mahdolliset muut vaivat kuntoon.
Jokaisen kissan kohdalla tavoitteena on uuden kodin löytyminen.
4. Mikä on ollut mieleenpainuvin hetki löytöeläintalolla? Mikä on merkityksellisintä teille työssänne?
Viimeisin merkittävä hetki oli kun yli kymmenen vuotta työstetty populaatio saatiin talteenotettua. Tälläiset pitkään kestäneet talteenotot tuntuvat välillä vaikeille ja toivottomille. Olo oli onnellinen kun saimme viimeisen kissan matkaan. Se miksi tätä jaksaa jatkaa päivästä toiseen, on onni kun kissa pääsee uuteen kotiin ja sopeutuu sinne. Kissan mahdollisuus uuteen elämään ja uuden kodin innostus uudesta perheenjäsenestä ilahduttaa. On aina ilo saada kuulumisia, jopa vuosien jälkeen kotiin muutosta.
5. Miksi ihmisten kannattaisi hankkia löytöeläintalolta lemmikki?
Kun maailmaan edelleen syntyy hallitsemattomasti uusia kissoja, tuntuu hassulle ajatukselle tarkoituksella teettää niitä lisää.
Kodittomalle kissalle kodin tarjoaminen mahdollistaa kyseiselle yksilölle uuden mahdollisuuden. Yksi ihminen ei voi pelastaa koko maailmaa, mutta yhden hengen pelastamalla voi pelastaa sen koko maailman.
6. Mihin käyttötarkoituksiin lahjoituksemme menisi konkreettisesti?
Eläinlääkärikulut ovat aina meidän yhdistyksen isoin kulu. Suurimmalla osalla kissoista on jotain vaivaa ja sairauksia. Yleisimpiä on erilaiset flunssat, korva- ja silmätulehdukset sekä mahavaivat. Lisäksi aina tulee akuutteja ongelmia kuten komplikaatioita synnytksissä.