
Viidennessä blogipostauksessa lähdemme Pohjois-Karjalaan eläintilalle!
Kuvauspaikka ja -reissu
Kuva otettiin Kontiolahdella kurssikaverimme kotona. Kuvauspaikan valinta oli selkeä, sillä kurssikaverimme kotona on paljon eri eläimiä kuten hevosia, lehmiä, vuohia, kissoja ja koiria. Lisäksi tuttuun paikkaan oli helppo mennä kuvaamaan. Matka Helsingistä Kontiolahdelle vei noin viisi tuntia, mutta se meni rattoisasti ystävien seurassa.
Kuvausreissu oli fyysinen suoritus, ja onnistuneet kuvat suhteessa otettujen kuvien määrään oli pieni. Tästä huolimatta itse reissu oli onnistunut, ja meillä oli super hauskaa keskenämme. Reissun kohokohtia olivat muun muassa seura, saunominen ja maastossa ratsastaminen.
Millainen sää oli? Paleliko?
Kuvauspäivän sää oli hyvin ailahteleva. Välillä satoi vettä, välillä oli pilvistä ja ajoittain aurinkoista. Sää piti meidät siis varpaillaan, mutta onnistuimme ottamaan kuvia ilman läpimäräksi kastumista. Kuvauksissa paleli aika-ajoin, sillä ilman lämpötila oli noin 15 astetta, ja tuuli aika kovaa. Lisäksi ötökät kiusasivat hetkittäin sekä eläimiä että leidejä.
Mitä eläinystäviä oli mukana kuvauksissa?
Tammikuun kalenterikuvassa on Suomenhevosruuna Vallu ja puoliverinen ruuna Uriba. Lisäksi korttikuviin ja somekuviin päätyi useita eri eläinkavereita, kuten Shetlanninponi Ykä, Suomenhevoset Tippis ja Topi, Lapinporokoira Rannu ja kissa Lily.
Miten paljon jännitti asteikolla 1-10?
1
Otettiinko kuva samassa kuussa kuin kalenterissa?
Ei, kuva otettiin elokuussa.